Dawniej porty morskie stanowiły centra życia gospodarczego i kulturowego. To właśnie tam kwitł handel, wymiana kulturowa oraz tętniło życie. Unikatowy klimat miast portowych (https://pl.wikipedia.org/wiki/Miasto_portowe) czynił i wciąż czyni je miejscami przyjaznymi życiu oraz zdrowiu. A ich wyjątkowa atmosfera od wieków przekłada się na ich popularność. Pomagała też utrzymać im status ważnych ośrodków miejskich.

 

statek w porcie
Autor zdjęcia: kate053 (peu présente)

Odwiedzić port

Kluczowe porty w kraju zna niemal każdy obywatel. Wielu decyduje się nawet odwiedzić te miasta. Zaglądając do samego portu mają na ogół możliwość zobaczenia różnych jednostek pływających. To okazja by się czegoś nauczyć i lepiej zrozumieć morskie życie marynarzy. Duży port to często miejsce cumowania znanych okrętów. Tych wojennych, ale też wykorzystywanych do kształcenia młodzieży. Od wycieczki w porcie rozpoczęła się niejedna kariera marynarska czy nawet kapitańska. I dlatego nauczyciele, rodzice i opiekunowie powinni zabierać dzieci do portu. Po to, by wyjaśnić im podstawy handlu, ale też pokazać kunszt myśli ludzkiej. Niewiele maszyn robi bowiem tak ogromne wrażenie, jak największe statki.

 

Poznać przeszłość i patrzeć w przyszłość

Niejeden okręt ma za sobą lata służby, ale wciąż robi ogromne wrażenie. Niektóre służą już wyłącznie jako muzeum i miejsce, w którym młode pokolenia mogą poczuć ducha przeszłości. Warto odwiedzić port, w którym cumuje taki dar historii. Będzie to zapewne lekcja dla osób w bardzo różnym wieku. Z drugiej strony są statki nowoczesne, na które opinia publiczna czeka i których dziewiczy rejs obserwują tysiące ludzi. Mają one coraz nowocześniejsze kształty, mogą pomieścić coraz więcej pasażerów oraz ładunku. Armatorzy prześcigają się w byciu najlepszym w danej kategorii. A ich potyczki można obserwować między innymi w czasie odwiedzania portów w różnych częściach świata.